Kalite Kontrol

Kalite Kontrol

3 boyutlu ölçümlendirme (Optik tarama) sonucu veya herhangi bir ölçüm cihazından alınan nokta bulutu ve/veya STL datanın CAD modeli ile karşılaştırılması, oluşan farklılıkların raporlanması ile kalite kontrol hizmeti verilmektedir. Özellik ile serbest formlu parçaların ölçüsel kalite konrolünde CAD modelleme referansı alınarak yapılacak olan raporlamalarda kullanılmaktadır. CMM sistemlerinde formlu yüzeylerin ölçümlendirilmesinde yaşanan hassasiyet ve zaman kaybı optik tarama ile çok hızlı ve hassas bir şekilde aşılmaktadır.

kalite kontrol

CAD model ile ölçüm datasının aynı referansa taşınması çok farklı yöntemler kullanılmaktadır. En çok kullanılan iki ana yöntem şunlardır :

  1. Referans çakıştırma: Ürünün, aparatın veya kalıbın CAD datasındaki ve ölçülen nokta bulutundaki referans oluşturan düzlem, vektör ve nokta yardımı ile iki veri üst üste çakıştırılır.
  2. En uygun çakıştırma : “Best Fit” olarak adlandırılan yerleştirme ile nokta bulutu CAD data coordinatlarına en uygun geometrik şekilde otomatik olarak çakıştırılmaktadır.

Üç boyutlu dijital ortamda alınan ölçümlerin CAD modeli olan farklar renk skalası olarak verilmektedir. Yapılan tarama verisindeki istenilen bölgelerinde veya kesitlerinde diklik, dairesellik, geometrik farklar gibi ölçülendirme yapılmaktadır.

Sonuç raporu grafik resimler ve tablolar halinde müşterilere teslim edilmektedir.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba - Hi !
Size nasıl yardımcı olabiliriz ? I’m happy to help ?
1