Araç Tavan Tasarımı

2007 yılınd agerçekleştirdiğimiz bir projede 4×4 arazi araçlarına sun roof modifikasyonu yapılması planlanmıştı.

Proje planlamasında sunroof lu sisteme en yakın olacak şekilde bir model oluşturalım, bu model üzerinden tasarım çalışması yapılarak yeni ürünü buna göre seri üretime alırız şeklilnde bir önerimiz oldu.

3d ölçüm

Araçtaki mevcut tavan kaplaması sökülerek sun roof montajı yapıldı. Sun roof a uygun olarak kesilen tavan kaplaması monte edildi. Bu model esas alınarak tasarım çalışması yapılması için 3 boyutlu tarama yöntemi ile 3d ölçümler yapıldı. Ölçümlerin dar alanda ve hassas alınabilmesi için, 3d ölçüm sisteminin araç içerisinde hareket etmesini sağlayacak özel aparatlar temin edildi bir kısmı yapıldı. Ayrıca ölçülerdeki hassasiyeti garantilemek için fotogrometri olarak adlandıdığımız sistemler de projede kullanılmıştır. Alınan 3d ölçümler STL formatında tüm yüzey ve sınır hatlarını belirtilecek şekilde bilgisayar ortamına aktarıldı.

Yeniden Tasarım – Tersine Mühendislik

3d ölçümleri alınan formlar, CATIA yazılımının ileri yüzey kaabiliyetleri sayesinde araçın mevcut tasarımına ve baglantı yerlerine sadık kalınarak modellendi. Yapılan yeniden tasarım çalışması tersine mühendislik olarak da adlandırılmaktadır. Tersine mühendislik çalışmalarımızda; mevcut ürün birebir olarak modellenmenin yanı sıra bu projedeki gibi modifiye araça uygulanan modelin iyileştirilerek hatları tam ve hassas olacak şekilde tasarlanmasıda yapılmaktadır. Yeniden tasarımı yapılan tavan, ahşap kalıplar ile vakum yöntemi kullanılarak üretilmiştir.

Üretilen yeni tavan, aşağıdaki fotoğraflardan görüldüğü üzere hatasız ve hasass olarak orijinal haline uygun olarak monte edilmiştir.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba - Hi !
Size nasıl yardımcı olabiliriz ? I’m happy to help ?
1