Kalite Kontrol 3B

Kalite Kontrol 3B

3 boyutlu ölçümlendirme sonucu veya herhangi bir ölçüm cihazından alınan nokta bulutu veya STL datanın CAD modeli ile karşılaştırılması, oluşan farklılıkların raporlanmasıyla kalite kontrol hizmeti ( Kalite Kontrol 3d) verilmektedir. Özellikle serbest formlu parçaların ölçüsel kalite kontrolünde CAD modelleme referansı alınarak yapılacak olan raporlamalarda kullanılmaktadır. CMM sistemlerinde formlu yüzeylerin ölçümlendirilmesinde yaşanan hassasiyet ve zaman kaybı optik tarama ile çok hızlı ve hassas bir şekilde aşılmaktadır.

kadlite kontrol 3d

Kalite Kontrol Hizmeti

CAD model ile ölçüm datasının aynı referansa taşınması için farklı yöntemler kullanılabilir. En çok kullanılan yöntemlerden ilki “referans çakıştırmadır”. Bu yöntemde ürünün, aparatın veya kalıbın CAD datasındaki ve ölçülen nokta bulutundaki referans oluşturan düzlem, vektör ve nokta yardımı ile iki veri üst üste çakıştırılır. Diğer bir yöntemse en uygun çakıştırmadır. “Best Fit” olarak adlandırılan yerleştirmeyle nokta bulutu CAD data coordinatlarına en uygun geometrik şekilde otomatik olarak çakıştırılmaktadır. Sonuç raporu grafik resimler ve tablolar halinde müşterilere teslim edilmektedir.

Fikstür Kontrol ve Montaj Kontrol

Özellikle Fisktür gibi karmaşık geometrilerin 3 boyutlu ölçülüp tasarım datası ile kontrol edilmesi için 3 boyutlu tarama yöntemi en uygun yöntemdir. Bu yöntem ile montajlı ürünlerin montaj kalite kontrol kontrolleri de yapılabilmektedir.

26.12.2023
314
Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba - Hi !
Size nasıl yardımcı olabiliriz ? I’m happy to help ?
1