Pasif Ses Yükseltici

Pasif Ses Yükseltici

Tasarım ve Hızlı Prototip

Defne Mühendislik, üniversiteler ile beraber ortak eğitim işbirliği yapmaktadır. Ortak Eğitim de endüstriyel ürün tasarım öğrencilerimiz İrem KAYA ve Yaren ULUG, pasif ses yükselticileri konsept geliştirme çalışmaları yapmıştır.

Pop ve rock ses profillerine uygun olacak şekilde farklı geometriler kullanılarak bir ses yolu konsepti oluşturmuşlardır. Ses yolu için akustik analiz yazılımı kullanılarak ses yükseltici özelliğini arttıracak ama ses frekansını da değiştirmeyecek bir kaç geometri üzerinde yoğunlaşmışlardır.

En iyi ses frekansı eşleşmesini bulmak için, akustik  ses yolu  analiz yazılımını kullanarak tasarımlarını 3 boyutlu olarak hazırladılar. Akustik ses yolları alternatifleri hızlı prototip üretim yöntemi ile üretilerek test edilmişlerdir. Yapılan test çalışmalarından sonra en iyi sonucu veren 2 model  katmanlı üretim yöntemi ile prototip olarak üretildiler. Tasarımlar özellikle seri üretime uygun olmayacak yeni teknoloji kullanılarak katmanlı imalat yöntemi ile üretilmesi planlandı. FDM yöntemi olarak adlandırılan katmanlı imalat teknolojisi seçildi. Bu yöntemde bir veya iki uniteden erimiş plastik akıtılarak 2 boyutlu konturları takip eden bir yol ile her bir katmanı oluşturmaktadır. Bir katman tamamlandıktan sonra bir sonraki katman için plaka hareket ederek üçüncü boyutta ürünün oluşmasını sağlamaktadır. Bu prensip yaklasık tüm hızlı prototip üretim yöntemlerinde aynıdır. her bir katman üretilerek üzerine veya altına diğer katman eklenmektedir. Gerek ışık, toz, filament, sıvı, plastik, ahşap, metal hatta kum kullanan benzer teknolojiler bu katmanlı üretim prensibini kullanmaktadırlar.

Çıkan ürünler ardıl işlemlere tabii tutularak bazı teknolojilerde son şekillerini ve dayanımlarını alırlar. Son geometrik ve mekanik özelliklerini alan ürünlere yüzey işlemleri, boya, kaplama gibi ilave ardıl işlemler uygulanarak son kullanıcıya teslim edilebilir hale getirilir. Bu çalışmada da prototip ürünler montaj ve boya sonrasında aşağıdaki videoda gösterilen performansları  sergilemektedirler.
Tasarımımızı herkesin faydalanabilmesi için; verileri STL formatında hızlı prototip üretilebilecek şekilde sitemizdeki bu linkten indirebilirsiniz.

Saygılarımızla

19.12.2023
315
Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba - Hi !
Size nasıl yardımcı olabiliriz ? I’m happy to help ?
1