Uçak Koltuğu Tasarımı

Yolcu uçağı koltukları hafiflik, sağlamlık ve ergonomi özellikleri ile tasarım kriterlerini zorlayan bir yapıya sahiptirler. En hafif ama en sağlam yapıya sahip olmaları gerekmektedir. Hafif ve saglam olacak ama ergonomik olarak da belli bir konfora sahip olması gerekmektedir. Sağlamlık özellikleri otomotiv (kara araçları) koltuklarının gereksinimlerine kıyasla on kata kadar daha fazla dayanıma ve ömür süresine sahip olmaları gereklidir. Bu dayanım ve testler uluslararası havacılık standartları ile belirlenmiştir. Ürünlerin bu sağlamlıkları onay verme yetkisine sahip firmalar tarafından test edilerek belgelendirilmektedir. Ürünlerin ayrıca üretim süreçlerinin de standartlarda (AS9100) olmaları gerekmektedir.

Benchmarking

Uçak koltuğu tasarımı yol haritası oluşturulur iken kıyaslama yani Benchmarking çalışması yapılacak ilk aşamalardan biridir. Benchmarking çalışması bize tasarımın şifrelerini, üretimin ip uçlarını, malzemelerin özelliklerini sağladı. Benchmarking çalışması ayrıca ürünün sağlamlık ve hafiflik kriterlerini sağlaması için geometrik yaklaşımların nasıl olması gerektiğini göstermiştir.

Mekanik Tasarım

Benchmarking çalışması firmaların patentlerinin nasıl ortaya çıktığı konusunda da bilgi vermektedir. Rakip ürünlere benzemeyen hafiflik ve saglamlık şartlarını sağlayacak ürünün mekanik tasarımı bir ekip çalışması ile gerçekleştirilmiştir. Ekip çalışmasına yan destek veren patent, sertifikasyon kişi ve kurumları ile de koordineli olarak geçekleştirilen mekanik tasarım çalışmaları mock-up ve prototip üretimler ile doğrulanmış, testlereden başarı ile geçmiştir.

Tasarım çalışmalarına 2011 yılının ikinci yarısında başlanılan ve seri üretimine Ocak 2014 de geçilen uçak koltukları için o sene 3 milyar dolarlık bir sektör büyüklüğü bulunmaktaydı. İlk yerli tasarım ve üretim uçak koltuğu çalışmasında firmamızın tasarımında etkili bir şekilde yer alması bizlere onur vermiştir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Müşteri Temsilcisi
Müşteri Temsilcisi
Merhaba - Hi !
Size nasıl yardımcı olabiliriz ? I’m happy to help ?
1